„Auditor wewnętrzny systemu zarządzania jakością, bhp i środowiskowego” |
Czas szkolenia – 16 h (2 dni* 8h)
Termin i miejsce szkolenia: do uzgodnienia z przedsiębiorstwem
Uczestnicy (adresaci) szkolenia: pracownicy dowolnych organizacji (firm) posiadający podstawowa wiedzę z zakresu zarządzania chcący poprzez audity realizować ideę ciągłego doskonalenia.
Cel szkolenia: przygotowanie uczestników do pełnienia funkcji auditora wewnętrznego systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001, ISO 45001 systemu zarządzania bhp i systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z ISO 14001 we wszelkiego rodzaju organizacjach (nie tylko tej, w której jest się zatrudnionym) – bez względu na wielkość i prowadzoną działalność.
Uzasadnienie szkolenia:
Systemy zarządzania jakością i systemy zarządzania środowiskowego są najpopularniejszymi systemami zarządzania w organizacjach całego Świata. Umiejętne wdrożenie i stosowanie norm ISO 9001 i 14001 może zapewnić organizacji wiele korzyści, w tym finansowych. Warunkiem jest jednak konsekwentne realizowanie postanowień norm. Jednym z nich jest prowadzenie auditów wewnętrznych. To narzędzie doskonalenia, jak pokazuje praktyka, niekoniecznie jest najlepiej realizowane. Badania wykazują, że częstą tego przyczyną, oprócz braku świadomości jest związany z tym faktem brak wiedzy na temat metodyki i teorii auditu. Zmianę ta można osiągnąć poprzez szkolenia. Niestety często są one kosztowne i „wyjazdowe” co dodatkowo komplikuje możliwość doskonalenia auditorów wewnętrznych. A szkolenia takie wydają się aktualnie nieodzowne, gdyż 2015 i 2018 roku znowelizowano normy modelowe ISO 14001 i ISO 9001 oraz ISO 45001. Auditorzy już będący auditorami wewnętrznymi powinni uzupełnić swoje szkolenia aby utrzymać możliwość prowadzenia auditów. Z kolei, podobnie jak przy poprzednich nowelizacjach, pojawi się możliwość wyszkolenia kolejnych auditorów. Warto przy tym pamiętać, że dobrze przygotowani auditorzy, to wartościowe audity, a wartościowe audity to możliwość doskonalenia organizacji, a z kolei doskonaląca się organizacja może konkurować i z powodzeniem osiągać cele strategiczne.
Korzyści dla przedsiębiorstwa:
- Podniesie kwalifikacji pracowników z zakresu auditowania systemów zarządzania jakością ISO 9001, systemów zarządzania bhp ISO 45001 i systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001 w organizacjach.
- Zwiększenie jakości prowadzonych auditów jakości/środowiskowych.
- Poprawa zarządzania organizacją.
- Zwiększenie zaangażowania pracowników w ciągłe doskonalenie.
Umiejętności uczestnika po zakończeniu szkolenia:
- Posiada uporządkowaną wiedzę dotyczącą wymagań aktualnych norm: ISO 9001:2015, ISO 45001 i ISO 14001:2015.
- Posiada uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę dotyczącą auditów systemów zarządzania jakością ISO 9001, systemów zarządzania bhp ISO 45001 i systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001.
- Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania systemów zarządzania jakością ISO 9001, systemów zarządzania bhp ISO 45001i systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001.
- Zna podstawowe metody i narzędzia prowadzenia auditów wewnętrznych.
Metoda szkolenia: wykłady i szkolenie praktyczne (warsztaty).
Forma szkolenia: szkolenie zamknięte, termin i miejsce szkolenia w uzgodnieniu ze Zleceniodawcą (istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Zleceniodawcy) |
„Szkolenie uzupełniające dla auditorów wewnętrznych systemu zarządzania jakością, bhp i środowiskowego” |
Ciągłe doskonalenie, a w tym aktualizowanie wiedzy jest wymaganiem stawianym auditorom wewnętrznym. Dlatego nowelizacja norm ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i ISO 45001 uzasadnia odbycie takiego szkolenia. W związku z tym, w takim szkoleniu powinni wziąć udział auditorzy wewnętrzni:
- systemu zarządzania jakością,
- systemu zarządzania środowiskowego,
- susyemu zarządzania bhp i
- zintegrowanego systemu zarządzania.
Czas szkolenia – 8h (1 dzień = 8h)
Termin i miejsce szkolenia: do uzgodnienia z przedsiębiorstwem
Uczestnicy (adresaci) szkolenia: aktualni auditorzy wewnętrzni zobligowani poprzez nowelizacje norm ISO 9001:2015, ISO 14001:2015i ISO 45001 do uzupełnienia wiedzy celem utrzymania kompetencji auditorskich.
Cel szkolenia: przygotowanie uczestników do pełnienia funkcji auditora wewnętrznego systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001:2015, systemu zarządzania bhp ISO 45001 i systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z ISO 14001:2015we wszelkiego rodzaju organizacjach (nie tylko tej, w której jest się zatrudnionym) – bez względu na wielkość i prowadzoną działalność.
Uzasadnienie szkolenia:
Systemy zarządzania jakością i systemy zarządzania środowiskowego są najpopularniejszymi systemami zarządzania w organizacjach całego Świata. Umiejętne wdrożenie i stosowanie norm ISO 9001, 14001 i 45001 może zapewnić organizacji wiele korzyści, w tym finansowych. Warunkiem jest jednak konsekwentne realizowanie postanowień norm. Normy te znowelizowano w 2015 i 2018 roku. Organizacje posiadające wdrożone systemy spełniają już wymagania tych norm. Jednym z takich wymagań jest prowadzenie auditów wewnętrznych. To narzędzie doskonalenia, jak pokazuje praktyka, niekoniecznie jest najlepiej realizowane. Badania wykazują, że częstą tego przyczyną, oprócz braku świadomości jest związany z tym faktem brak wiedzy na temat metodyki i teorii auditu. Zmianę ta można osiągnąć poprzez szkolenia. Auditorzy już będący auditorami wewnętrznymi powinni uzupełnić swoje szkolenia, aby utrzymać możliwość prowadzenia auditów. Z kolei, podobnie jak przy poprzednich nowelizacjach norm, pojawia się możliwość wyszkolenia kolejnych auditorów. Warto przy tym pamiętać, że dobrze przygotowani auditorzy, to wartościowe audity, a wartościowe audity to możliwość doskonalenia organizacji, a z kolei doskonaląca się organizacja może konkurować i z powodzeniem osiągać cele strategiczne.
Dokument po szkoleniu: Szkolenie zakończy się wydaniem zaświadczenia o odbyciu szkolenia.
Zaświadczenie to przedłuża ważność posiadanych przez auditorów wewnętrznych certyfikatów uprawniających do prowadzenia auditów wewnętrznych stosownych systemów.
Korzyści dla przedsiębiorstwa:
- Organizacja otrzyma auditorów wewnętrznych przygotowanych na wymagania nowych norm ISO 9001:2015, ISO 1400:2015 i ISO 45001.
- Podniesie kwalifikacji auditorów systemów zarządzania jakościąISO 9001:2015, systemów zarządzania bhp ISO 45001 i systemów zarządzania środowiskowego ISO 1400:2015w organizacjach.
- Zwiększenie jakości prowadzonych auditów jakości/bhp/środowiskowych.
- Poprawa zarządzania organizacją.
- Zwiększenie zaangażowania pracowników w ciągłe doskonalenie.
Umiejętności uczestnika po zakończeniu szkolenia:
- Posiada uporządkowaną wiedzę dotyczącą wymagań aktualnych norm: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015i ISO 45001.
- Posiada uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę dotyczącą auditów systemów zarządzania jakością ISO 9001, systemów zarządzania bhp ISO 45001 isystemów zarządzania środowiskowego ISO 14001.
- Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania systemówzarządzania jakością ISO 9001, systemów zarządzania bhp ISO 45001 isystemów zarządzania środowiskowego ISO 14001.
- Zna podstawowe metody i narzędzia prowadzenia auditów wewnętrznych.
Metoda szkolenia: wykłady i szkolenie praktyczne (warsztaty).
Forma szkolenia: szkolenie zamknięte, termin i miejsce szkolenia w uzgodnieniu ze Zleceniodawcą (istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Zleceniodawcy) |
„Wymagania dla systemów zarządzania środowiskowego wg nowej normy PN-EN ISO 14001:2015-09” |
Czas szkolenia – 16h (2 dzień)
Termin i miejsce szkolenia: do uzgodnienia z organizacją (firmą)
Uczestnicy (adresaci) szkolenia: Pełnomocnicy najwyższego kierownictwa ds. SZŚ, auditorzy wewnętrzni, kierownictwo średniego i najwyższego szczebla zarządzania dowolnych organizacji.
Cel szkolenia: zapoznanie uczestników z nową normą ISO 14001:2015-09 wymuszającą na posiadających certyfikaty konieczność zmian w posiadanych systemach zarządzania środowiskowego bądź systemach zintegrowanych.
Uzasadnienie szkolenia:
Znowelizowana we wrześniu 2015 roku norma ISO 14001 została przetłumaczona i wydana w języku polskim w sierpniu 2016. Teraz znane jest dokładne tłumaczenie wymagań, które organizacje muszą spełnić, aby otrzymać lub utrzymać certyfikat. W porównaniu do wydania z roku 2004/5 zmiany są liczne. Między innymi wprowadzono jednolitą strukturę wymagań zgodną z architekturą wysokiego poziomu (Aneks SL i HLS), a także wymóg analizy kontekstu organizacji, wprowadzono zarządzanie ryzykiem, podniesiono rangę zarządzania procesowego, zniesiono działania zapobiegawcze, ustanowiono udokumentowane informacje w miejsce dokumentów i zapisów, wprowadzono tzw. zainteresowane strony, zmieniono zasady zarządzania jakością… Zmian jest stosunkowo dużo i tylko ich znajomość pomóc może w wypełnieniu wszystkich wymagań normy, a tylko spełnienie wszystkich wymagań, gwarantuje otrzymanie lub utrzymanie nobilitującego certyfikatu ISO 14001, który zyskuje na uznaniu w zwracającej baczną uwagę na środowisko naturalne Europie i a także i na całym Świecie.
Korzyści dla przedsiębiorstwa:
- Zdobycie wiedzy teoretycznej i pewnym stopniu praktycznej dotyczącej systemowego zarządzania środowiskowego wg wymagań nowej normy ISO 14001:2015-09.
- Zdobycie umiejętności rozpoznawania szans i ryzyk i zarządzania ryzykiem w kontekście wymagań ISO 14001:2015-09.
- Zwiększenie zaangażowania pracowników w ciągłe doskonalenie działalności środowiskowej.
Umiejętności uczestnika po zakończeniu szkolenia:
- Posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu wymagań ISO 14001:2015-09.
- Posiada uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną z zakresu określania aspektów środowiskowych i ich wykorzystania w SZŚ i ich powiązań z innymi elementami systemu.
- Posiada uporządkowaną teoretyczną wiedzę ogólną z zakresu zarządzania ryzykiem.
- Posiada teoretyczną umiejętność rozpoznawania szans i ryzyk i zarządzania nimi w kontekście organizacji.
Metoda szkolenia: wykłady i szkolenie praktyczne (warsztaty).
Forma szkolenia: szkolenie zamknięte, termin i miejsce szkolenia w uzgodnieniu ze Zleceniodawcą (istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Zleceniodawcy) |
„Wymagania dla systemów zarządzania jakością wg nowej normy PN-EN ISO 9001:2015-10” |
Czas szkolenia – 2*8h (2 dni)
Termin i miejsce szkolenia: do uzgodnienia z przedsiębiorstwem
Uczestnicy (adresaci) szkolenia: Pełnomocnicy najwyższego kierownictwa ds. SZJ, auditorzy wewnętrzni, kierownictwo średniego i najwyższego szczebla zarządzania dowolnych organizacji.
Cel szkolenia: zapoznanie uczestników z nową normą ISO 9001:2015-10 wymuszającą na posiadających certyfikaty konieczność zmian w posiadanych systemach zarządzania jakością bądź systemach zintegrowanych.
Uzasadnienie szkolenia:
Znowelizowana we wrześniu 2015 roku norma ISO 9001 została przetłumaczona i wydana w języku polskim w lipcu 2016. Teraz znane jest dokładne tłumaczenie wymagań, które organizacje muszą spełnić, aby otrzymać lub utrzymać certyfikat. W porównaniu do wydania z roku 2008/9 zmiany są liczne. Między innymi wprowadzono jednolitą strukturę wymagań zgodną z architekturą wysokiego poziomu (Aneks SL i HLS), a także wymóg analizy kontekstu organizacji, wprowadzono zarządzanie ryzykiem, podniesiono rangę zarządzania procesowego, zniesiono działania zapobiegawcze, nie ma obowiązku pisania Księgi Jakości, ustanowiono udokumentowane informacje w miejsce dokumentów i zapisów, wprowadzono tzw. zainteresowane strony, zmieniono zasady zarządzania jakością… Zmian jest stosunkowo dużo i tylko ich znajomość pomóc może w wypełnieniu wszystkich wymagań normy, a tylko spełnienie wszystkich wymagań, gwarantuje otrzymanie lub utrzymanie nobilitującego certyfikatu ISO 9001.
Korzyści dla przedsiębiorstwa:
- Zdobycie wiedzy teoretycznej i pewnym stopniu praktycznej dotyczącej systemowego zarządzania jakością wg wymagań nowej normy ISO 9001:2015-10.
- Zdobycie umiejętności rozpoznawania szans i ryzyk i zarządzania ryzykiem w kontekście wymagań ISO 9001:2015-10.
- Zwiększenie zaangażowania pracowników w ciągłe doskonalenie działalności biznesowej oraz poszukiwania nowych rozwiązań w dynamicznej gospodarce makroekonomicznej.
Umiejętności uczestnika po zakończeniu szkolenia:
- Posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu wymagań ISO 9001:2015-10.
- Posiada uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną z zakresu określania procesów w firmie i ich powiązań z innymi.
- Posiada uporządkowaną teoretyczną wiedzę ogólną z zakresu zarządzania ryzykiem.
- Posiada teoretyczną umiejętność rozpoznawania szans i ryzyk i zarządzania nimi w kontekście organizacji.
Metoda szkolenia: wykłady i szkolenie praktyczne (warsztaty).
Forma szkolenia: szkolenie zamknięte, termin i miejsce szkolenia w uzgodnieniu ze Zleceniodawcą (istnieje możliwość realizacji szkolenia w siedzibie Zleceniodawcy)
UWAGA!!!
Istnieje również możliwość wdrożenia na zlecenie systemu zarządzania jakością wg NORMY PN-EN ISO 9001:2015-10
Cel wdrożenia: Przygotowanie, poprzez konsultowanie koncepcji i dokumentów do certyfikacji systemu zarządzania jakością w akredytowanej jednostce certyfikującej.
Uczestnicy(adresaci):
Dowolne organizacje (firmy) pragnące wdrożyć lub wdrożyć i certyfikować system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001.
Termin i miejsce wdrożenia:
w uzgodnieniu ze Zleceniodawcą
Czas wdrożenia:
uzależniony od stopnia spełniania wymagań normy modelowej. Typowy czas wdrażania w MSP to od ok. 3 m-cy do roku czasu.
Forma wdrożenia:
wizyty w organizacji (firmie) odbywające się zgodnie z uzgodnionym harmonogramem, udział w przygotowanym audicie i przeglądzie zarządzania.
Korzyści dla przedsiębiorstwa:
- Unikanie błędów wdrożeniowych.
- Profesjonalne konsultowanie dokumentacji na zgodność w wymaganiami normy ISO 9001.
- Umiejętne przygotowanie do certyfikacji.
- Pomoc w prowadzeniu auditu wewnętrznego i przeglądu zarządzania
Wartość dodana po zakończeniu konsultacji:
- Organizacja może być zarządzana na światowym poziomie zgodnie z ISO 9001:2015.
- Skonsultowana dokumentacja SZJ z zakresu wymagań ISO 9001:2015-10.
- Organizacja jest przygotowana do certyfikacji systemu. Sama certyfikacja nie jest obowiązkowa.
- Podniesiona świadomość w zakresie jakości i zarządzania wśród pracowników.
|
|